A A A

Cyfrowy Mikołaj
   Nie lada niespodzianką zostali zaskoczeni w dniu mikołajek uczniowie i nauczyciele w naszej szkole.   Dzięki  programowi rządowemu „Aktywna Tablica” wzbogacono ośrodkowe  klasy o nowoczesne cyfrowe narzędzia. W gabinecie j. polskiego, matematyczno- przyrodniczym i klas młodszych zainstalowano 65 calowe dotykowe monitory interaktywne.  Gabinet Doświadczania Świata wzbogacił się o magiczny dywan czyli podłogę interaktywną, natomiast gabinety logopedyczne o 3 laptopy ze specjalistycznym oprogramowaniem do wykorzystania w terapii uczniów z zaburzeniem mowy czy tez spektrum autyzmu.  Wprowadzenie takich nowoczesnych rozwiązań nie tylko  w znacznej mierze uatrakcyjni prowadzone lekcje ale zaktywizuje pracę uczniów,  pomoże skupić  ich uwagę i pobudzi do kreatywności. Ciekawa forma zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych technologii bez wątpienia zachęci dzieci do nauki i poznawania nowych zagadnień, jednocześnie służyć będzie wspomaganiu rewalidacji i procesów  terapii.

Wigilia w SOS Ząbkowice
  W naszej szkole pieczołowicie kultywowane są tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.
Klimat tego magicznego, przedświątecznego okresu niezmiennie  odczuwamy
 i cenimy sobie wszyscy, zarówno uczniowie, jak i pracownicy ośrodka.
       W tym roku, ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo, zrezygnowaliśmy ze zwyczajowego apelu i wspólnego kolędowania oraz dzielenia się opłatkiem w auli szkolnej. Drogą mailową wychowawcy klas otrzymali materiały do wykorzystania podczas  spotkań wigilijnych organizowanych w dogodnym dla poszczególnych klas terminie.
Przez cały tydzień na  korytarzach szkolnych roznosił się zapach tradycyjnych potraw i dźwięki śpiewanych kolęd.
Odświętnie ubrani uczniowie
 z przejęciem dzielili się wrażeniami z kameralnych spotkań w klasowych społecznościach.
        Dziękujemy sobie za ten czas obfitujący w gesty szczególnej życzliwości oraz wzajemnej  sympatii i składamy serdeczne życzenia :
     ZDROWYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

Witamy na Olimpie
    Dzień 17 listopada 2021 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ząbkowicach Śląskich zapowiadał się interesująco. Udział w zajęciach szkolnych- zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności, a po południu ciekawe i w gronie kolegów i koleżanek zajęcia w Internacie.
Lecz to, co się wydarzyło o godzinie 16.00 zaskoczyło nie tylko wychowanków, ale także i wychowawców. Zgodnie z wieloletnią tradycją w Naszym Ośrodku, jak co roku odbywają się otrzęsiny nowo przybyłych uczniów. W tym roku tematem przewodnim był Olimp i zamieszkujący go Bogowie: Zeus, Afrodyta, Hermes, Dionizos, Apollo, Atena, Posejdon. Przygotowali szereg konkurencji sprawdzających zarówno wiedzę ogólną, talenty artystyczne, siłę i wytrzymałość nowo przyjętych wychowanków. Nie zabrakło zmagań sportowych, picia eliksiru młodości i jedzenia smakołyków. Zabawie towarzyszył śmiech i zaangażowanie wszystkich wychowanków.


Tekst: Monika Hut- Rozmis

Powiat Ząbkowicki otrzymał środki z budżetu państwa w wysokości 91.000 zł na realizację Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „Aktywna tablica”.

W ramach Programu dofinansowanie otrzymały szkoły, dla których organem prowadzącym jest Powiat Ząbkowicki:

– Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śl. – 14.000 zł

– Technikum w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śl. – 14.000 zł

– Szkoła Branżowa I Stopnia w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śl. – 14.000 zł

– Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach – 14.000 zł

– Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Ząbkowicach Śl. – 35.000 zł

Powiat Ząbkowicki zapewnił kwotę 22.750 zł, co stanowi 20%  kwoty kosztów realizacji zadania. Całkowity koszt programu wyniósł 113.750 zł.

Szkoły ponadpodstawowe mogły złożyć wniosek na maksymalną kwotę 14.000 zł, a w przypadku szkoły podstawowej specjalnej w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym na kwotę 35.000 zł.

Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami oraz podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii.

W ramach tego programu szkoły ponadpodstawowe zakupią interaktywne monitory dotykowe o przekątnej ekranu co najmniej 55 cali, laptopy wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu udostępnianego przez ucznia lub nauczyciela w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej. Natomiast do szkoły podstawowej specjalnej zostaną zakupione pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii psychoneurologicznej dla uczniów z zaburzeniami uwagi i kompetencji, z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla uczniów z zaburzeniami procesów uczenia się w tym z dysleksją, dyskalkulią, pomoce do terapii procesów komunikacji, w tym zaburzeń przetwarzania słuchowego, dla uczniów z zaburzeniami słuchu, pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii dla uczniów posługujących się wspomagającymi i alternatywnymi metodami komunikacji, w szczególności uczniów z uszkodzeniami neurologicznymi, porażeniami. Zostaną zakupione również komputery niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pomocy dydaktycznych
i narzędzi do terapii.

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

"Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom.

Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.

W poszczególnych zakładkach - we wskazanym poniżej linku do strony internetowej Ministerstwa Zdrowia - znajdziecie Państwo m.in. wykaz ośrodków I stopnia referencyjnego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz przychodni specjalistycznych i szpitali, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Proszę umieścić informację dotyczącą infolinii 800 12 12 12 na stronie internetowej szkoły, przedszkola czy placówki do ewentualnego wykorzystania przez osoby potrzebujące wsparcia.

Poniżej linki do zapoznania się:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/opieka-psychologiczna

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/inauguracja-kampanii-powiedz-co-czujesz-zdemaskuj-emocje-z-udzialem-wiceminister-marzeny-machalek

KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY
🦉🎨🖌️🧚📚🎨🖌️🦉

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 05 listopada 2021 r. konkurs plastyczny pt. "Podróż do krainy baśni i legend", "Sowa biblioteczna" został rozstrzygnięty. Celem konkursu było popularyzacja literatury dla dzieci, młodzieży, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie kreatywność i zdolności manualnych.
Uczestnicy w sposób pomysłowy, wykorzystując różnorodne formy techniczne oraz materiały przedstawili swoich bohaterów, sowy biblioteczne.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:


- I miejsce Klasa 1-2 pu "Czerwony Kapturek", opiekun p. M. Skupska - Gil

- II miejsce Grupa 3 dziewczynki "Sowa biblioteczna", opiekun p. R. Stuglik

- III miejsce Grupa 1 "Złota rybka", opiekun p. I. Dziecińska.

Wyróżnienie:
* Grupa przedszkolna "Pszczółki", opiekun p. A. Mądry
* Grupa przedszkolna "Muchomorki", opiekun p. A. Czeleń
* Grupa przedszkolna "Żuczki", opiekun p. R. Surdyka
* Klasa 2-3 pu, opiekun p. M. Hut - Rozmis
* Klasa 1-3 p, opiekun p. M. Sztogryn - Obrzut
* Klasa 4-5-6 pu, opiekun p. K. Rogowska
*Bartłomiej D. klasa 7-8 pu, opiekun p. I. Głowacka
* Krzysztof P. grupa 3, opiekun p. M. Kurbiel
* Kacper Ł. klasa 1-2 pu, opiekun p. O. Piątkiewicz

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkie prace można oglądać w BPMiG na I piętrze przy Oddziale dla Dzieci.

Bibliotekarki szkolne.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
   NASZA NIEPODLEGŁA

11 listopada obchodzimy w Polsce - Narodowe Święto Niepodległości. Po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna odrodziła się i wróciła na mapę Europy. Wychowankowie SOSW uczcili kolejną już rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, biorąc udział w apelu on-line. W klasach, grupach przedszkolnych, gabinetach rewalidacyjnych, świetlicy, bibliotece - nauczyciele przybliżyli wychowankom najważniejsze wydarzenia z historii Polski, udostępniając materiały edukacyjne dostosowane do grup wiekowych podopiecznych, wprowadzające dzieci i młodzież w podniosły, patetyczny nastrój. Zakręciła się łza w oku, bo to święto sprawiło, że w zabieganym życiu zatrzymaliśmy się na chwilę, wspominając naszych rodaków walczących o wolność.

O symbolicznej godzinie 11.11  z każdego zakątka budynku Ośrodka słychać było słowa "Mazurka Dąbrowskiego". Wychowankowie przyłączyli się do akcji wspólnego śpiewania hymnu w szkołach (#SzkołaDoHymnu).  To doskonała okazja aby pokazać, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną, połączoną historią, miłością do Ojczyzny, którą pielęgnuje się w SOSW  od pokoleń.

"NIEPODLEGŁA, niepokorna zawsze była, będzie jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.

NIEPODLEGŁA, niepokorna już nie zniknie nigdy z map,
bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska, Polska ma".

Organizatorki (E. Fedak, U. Jajor, J. Malinowska, I. Kucharczyk).

14 października to Święto Komisji Edukacji Narodowej.  Jak co roku obchodzimy je w naszej szkole  bardzo uroczyście  tym bardziej,  że jest połączone ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Święto jest okazją do przypomnienia postaci patrona szkoły – Janusza Korczaka
Pierwszego czerwca 1980 roku nasz Ośrodek otrzymał imię Janusza Korczaka. Od tamtego czasu wdrażane są w placówce idee korczakowskie. Patron szkoły Janusz Korczak jest wzorem postępowania  dla wszystkich nauczycieli i wychowawców. W kilku zdaniach portret tego wielkiego człowieka nakreśliła nauczycielka  historii E. Fedak, natomiast wiersz o Korczaku pięknie zaprezentowała W. Szarban.
 Uroczyste ślubowanie na sztandar złożyli uczniowie tegorocznych klas I natomiast aktu pasowania na uczniów dokonała dyrektor E. Ciszek
Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. W tym dniu  swoje święto mają nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty. Z tej okazji
dyrektor  SOSW D. Grzęda złożyła życzenia wszystkim zgromadzonym w  auli nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi a także wręczyła nagrody uznania.
     Uczniowie z internatu przygotowali upominki dla każdego nauczyciela natomiast okolicznościowy występ młodszych jak i starszych uczniów wywołał aplauz wszystkich widzów. Koncert skocznych ludowych piosenek przygotowanych pod kierunkiem p. M. Hut-Rozmis wesoło nastroił całą publiczność. Dzień ten na długo zostanie w naszej pamięci.

27 października 2021 r. społeczność uczniowska, przedszkolaki, wychowankowie internatu na przerwach śródlekcyjny czytali, słuchali fragmentów książek zaproponowanych przez organizatorki akcji, czyli baśni i legend, tematycznie związanych z obchodami MMBS.
W akcji bicia rekordu w czytaniu wzięło udział ok. 149 wychowanków razem z nauczycielami. Przy tej okazji przedstawiono walory czytania książek, jak również zaprezentowano nowości wydawnicze. Rangę wszystkim spotkaniom z książką  nadały indywidualne wystąpienia nauczycieli szkoły, przedszkola, internatu, którzy użyczając swoich głosów rozpropagowywali idee czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Akcja przyniosła bardzo pozytywny odzew wśród wychowanków, a przerwa na czytanie została potraktowana przez większość uczestników jako forma zabawy.
CZYTANIE MA MOC!!!
Dziękujemy wszystkim dzieciom, młodzież i nauczycielom SOSW.
🥰📚📚📚📖📖📖🥰