A A A

      

Szkoła podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym  przystąpiła  do programu #LaboratoriaPrzyszłości, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów, wspierać ich w rozwoju umiejętności związanych z nowymi technologiami, cyfryzacją czy robotyką.
       W ramach programu szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30 tys. zł na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Zakupiono m.in. drukarkę 3D, filamenty, aparat fotograficzny z akcesoriami, nagłośnienie,  mikrofon, klocki do samodzielnej konstrukcji, narzędzia i sprzęt do prac technicznych: nakładki na blaty stołów, wiertarko- wkrętarki z akcesoriami, szlifierkę, suwmiarki, piłę ramową kątową do drewna, lutownicę i drobny sprzęt pomocny na zajęciach ( imadło, zestawy wkrętaków, zestaw pilników, zestaw tarników do drewna, nożyce do blachy, bity, brzeszczoty, drut lutowniczy, okulary ochronne itp.). Do zajęć kulinarnych zakupiono: lodówkę, opiekacz, mikser, żelazko, zestaw garnków i noży, sztućce i drobny sprzęt gastronomiczny.
Sprzęt jest wykorzystywany na lekcjach techniki oraz w ramach innych obowiązkowych i pozalekcyjnych  zajęciach edukacyjnych. Uatrakcyjnia zajęcia świetlicowe w internacie, wyzwala wyobraźnię i logiczne myślenie. Uczniowie poznają sprzęt z jaki na co dzień nie mieli do czynienia. Uczą się jego obsługi i wykorzystania w życiu codziennym.

PaździernikGOFRY

#LaboratoriaPrzyszłości Uczniowie klasy 1-3: Marta, Bartek i Wiktoria w ramach zajęć z Funkcjonowania osobistego i społecznego przygotowują gofry🧇.  Korzystają ze sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości, uczą się, czym jest praca w grupie, jak ważna jest umiejętność słuchania poleceń i odpowiednia na nie reakcja. Poznali zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń znajdujacych się w kuchni, pod okiem nauczycieli samodzielnie przygotowali gofry. Podczas zajęć uczyli sie samodzielności, utrzymania miejsca pracy w czystości i porządku.  Zdobyte umiejętności uczniowie wykorzystają podczas wspólnych zabaw kulinarnych w domach rodzinnych. Podczas zajęć, ćwiczone były także umiejętności grafomotoryczne-na tablicy dzieci pisały wyraz gofry. Zajęcia dostarczyły wiele radości i zadowolenia,a radość z samodzielnie przygotowanych gofrów była ogromna. 😋😋😋😊

DRUKARKA 3D

#LaboratoriaPrzyszłości  Zaczynamy przygodę z obsługą drukarki 3D. Uczniowie pod czujnym okiem pana Krzysztofa zapoznają się z obsługą i wykorzystaniem drukarki zakupionej w ramach programy „Laboratoria Przyszłości”. Podłączają drukarkę do Internetu, instalują oprogramowanie, kalibrują i wykonują próbny wydruk.  Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Chłopcy już planują co na następnych wydrukują. Czekamy na kolejne relacje z ich działań😊

PIZZA

#LaboratoriaPrzyszłości  Chłopcy z klasy 3-6 SP w ramach zajęć świetlicowych w internacie przygotowali dla starszych kolegów pizzę. Dzięki zajęciom kulinarnym utrwalają zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oczywiście pod czujnym okiem Pani Agnieszki 😊. Chętnie sięgają po kuchenne akcesoria i naczynia zakupione dzięki udziałowi w programie „ Laboratoria Przyszłości”.
 Uczniowie odkrywają nowe możliwości i przy okazji pobudzają wszystkie zmysły. Uczą się pracy w zespole. Największą satysfakcję daje im to, że są chwaleni przez kolegów i już planują co przygotują smacznego w przyszłym tygodniu 😊.

PRASOWANIE

#LaboratoriaPrzyszłości  W ramach zajęć świetlicowych wychowanki pod okiem pani Izy przygotowywały swoje stroje galowe na akademię z okazji Święta Edukacji Narodowej #Laboratoriaprzyszłości. #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci. Uczyły się jak należy poprawnie prasować różne rodzaje tkanin. Zapoznały się z instrukcją obsługi żelazka. Zakupionego razem z deską do prasowania z programu Laboratoria przyszłości. Na kolejnych zajęciach będą doskonaliły swoje umiejętności

KLOCKI KONSTRUKCYJNE

#LaboratoriaPrzyszłości  Grupa przedszkolna "Pszczółki" uczy się przez zabawę klockami konstrukcyjnymi zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Klocki wspierają logiczne myślenie i kreatywność, pozwalają zarówno na naukę" czytania" i postępowania zgodnie z instrukcją, jak i projektowanie własnych budowli. Zabawa klockami stwarza mnóstwo rozwojowych możliwości, kształtuje myślenie twórcze, rozwija procesy zapamiętywania i rozumienia. Dzieci super się bawiły pod okiem pani Patrycji. Były śmiechy i okrzyki radości.

PIECZENIE CIASTA

#LaboratoriaPrzyszłości  Wychowanki z grupy II na zajęciach świetlicowych prowadzonych przez panią Renatę, wykorzystując sprzęt z programu Laboratoria Przyszłości przygotowały ciasto " Poduszkowiec". Zajęcia kulinarne cieszą się dużym zainteresowaniem,uczą pracy w zespole, stosowania się do receptury, czytania ze zrozumieniem i poprawnego wykonania potrawy. Efekt swojej pracy oceniły same dokonując oceny organoleptycznej.