A A A

      

Szkoła podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym  przystąpiła  do programu #LaboratoriaPrzyszłości, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów, wspierać ich w rozwoju umiejętności związanych z nowymi technologiami, cyfryzacją czy robotyką.
       W ramach programu szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30 tys. zł na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Zakupiono m.in. drukarkę 3D, filamenty, aparat fotograficzny z akcesoriami, nagłośnienie,  mikrofon, klocki do samodzielnej konstrukcji, narzędzia i sprzęt do prac technicznych: nakładki na blaty stołów, wiertarko- wkrętarki z akcesoriami, szlifierkę, suwmiarki, piłę ramową kątową do drewna, lutownicę i drobny sprzęt pomocny na zajęciach ( imadło, zestawy wkrętaków, zestaw pilników, zestaw tarników do drewna, nożyce do blachy, bity, brzeszczoty, drut lutowniczy, okulary ochronne itp.). Do zajęć kulinarnych zakupiono: lodówkę, opiekacz, mikser, żelazko, zestaw garnków i noży, sztućce i drobny sprzęt gastronomiczny.
Sprzęt jest wykorzystywany na lekcjach techniki oraz w ramach innych obowiązkowych i pozalekcyjnych  zajęciach edukacyjnych. Uatrakcyjnia zajęcia świetlicowe w internacie, wyzwala wyobraźnię i logiczne myślenie. Uczniowie poznają sprzęt z jaki na co dzień nie mieli do czynienia. Uczą się jego obsługi i wykorzystania w życiu codziennym.

ListopadZAJĘCIA KULINARNE

#LaboratoriaPrzyszłości Zajęcia kulinarne są popularne wśród uczniów i lubiane, a dzięki sprzętom zakupionym w ramach programu „Laboratoria przyszłości” mogą się rozwijać w tym kierunku. Odbywały się zarówno w szkole, jak i w internacie.
W ramach doradztwa zawodowego uczniowie poznawali " od kuchni" zawód Pracownik pomocniczy gastronomii. Pod okiem starszych kolegów z Branżowej Szkoły I stopnia samodzielnie przygotowali jabłka w cieście


#LaboratoriaPrzyszłości ciasto czekoladowe


#LaboratoriaPrzyszłości Na zajęciach świetlicowych, w internacie gotowali pierogi. Uczyli się jak sporządzić ciasto i farsz oraz jak poprawnie lepić pierogi


#LaboratoriaPrzyszłości W ramach zajęć z funkcjonowania osobistego i społecznego uczniowie klasy 1-3 poznali tradycje świąt Bożego Narodzenia i dzięki sprzętom zakupionym w ramach programu Laboratoria przyszłości, upiekli i dekorowali pierniczki. Pokazali swoją kreatywność, talenty na miarę swoich możliwości.😋😋😋😊


ZAJĘCIA KREATYWNE

#LaboratoriaPrzyszłości  Dzięki klockom zakupionym w ramach programu Laboratorium przyszłości młodsze dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, wyobraźnię. Super się bawią, projektują swoje budowle, pojazdy. Zajęcia tego typu pozytywnie wpływają na wzajemne relacje miedzy nimi.


ARTYSTYCZNE

#LaboratoriaPrzyszłości  Dzięki narzędziom pozyskanym w ramach programu Laboratoria przyszłości uczniowie podczas zajęć artystycznych uczyli się planowania przestrzennego. Zaprojektowali m.in. domek dla ufoludka i rakietę kosmiczną.


TANECZNE

#LaboratoriaPrzyszłości  Popołudniu w internacie sposobem na nudę były zajęcia taneczne. Pomocny jest sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu Laboratoria przyszłości. Dzieci świetnie się bawiły poznając nowe kroki, powtarzając je do ulubionych utworów tanecznych. Było dużo ruchu, śmiechu i radości.


ZAJĘCIA TECHNICZNE

#LaboratoriaPrzyszłości   W internacie chłopcy organizują sobie stanowisko pracy, dobierają sprzęt do wykonania drewnianej donicy, docinają elementy, wiercą otwory, wkręcają wkręty, łączą elementy. Dzięki sprzętom zakupionym w ramach programu Laboratoria przyszłości rozwijają swoje umiejętności techniczne, które na pewno przydadzą im się w dorosłym życiu. Chętnie biorą udział w tego typu zajęciach. Są kreatywni, rozwijają swoją wyobraźnię i uczą się pracy w zespole.


#LaboratoriaPrzyszłości   Na lekcjach techniki uczniowie uczyli się obsługi wiertarko-wkrętarki. Samodzielnie przymocowali tablicę dydaktyczną do ściany.