A A A

      

Szkoła podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym  przystąpiła  do programu #LaboratoriaPrzyszłości, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów, wspierać ich w rozwoju umiejętności związanych z nowymi technologiami, cyfryzacją czy robotyką.
       W ramach programu szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30 tys. zł na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Zakupiono m.in. drukarkę 3D, filamenty, aparat fotograficzny z akcesoriami, nagłośnienie,  mikrofon, klocki do samodzielnej konstrukcji, narzędzia i sprzęt do prac technicznych: nakładki na blaty stołów, wiertarko- wkrętarki z akcesoriami, szlifierkę, suwmiarki, piłę ramową kątową do drewna, lutownicę i drobny sprzęt pomocny na zajęciach ( imadło, zestawy wkrętaków, zestaw pilników, zestaw tarników do drewna, nożyce do blachy, bity, brzeszczoty, drut lutowniczy, okulary ochronne itp.). Do zajęć kulinarnych zakupiono: lodówkę, opiekacz, mikser, żelazko, zestaw garnków i noży, sztućce i drobny sprzęt gastronomiczny.
Sprzęt jest wykorzystywany na lekcjach techniki oraz w ramach innych obowiązkowych i pozalekcyjnych  zajęciach edukacyjnych. Uatrakcyjnia zajęcia świetlicowe w internacie, wyzwala wyobraźnię i logiczne myślenie. Uczniowie poznają sprzęt z jaki na co dzień nie mieli do czynienia. Uczą się jego obsługi i wykorzystania w życiu codziennym.

Styczeń 2023


ZAJĘCIA KULINARNE

#LaboratoriaPrzyszłości #laboratoriaprzyszłości #laboratoriaprzyszlosci
W ramach programu Laboratoria Przyszłości pozyskany sprzęt gastronomiczny jest w 100% wykorzystywany. Dla dzieci jest to niesamowita podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki tej zabawie można wspierać zdolności poznawcze zmysłów – węchu, smaku, dotyku, wzroku. Celem zajęć kulinarnych jest nauczenie dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania posiłków oraz wyrobienie nawyków zdrowego odżywiania. Podczas tych zajęć dzieci rozwijają swoją kreatywność, samodzielność oraz sprawność manualną, a także uczą się planowania swoich działań. Wspólne przyrządzanie posiłków jest okazją do aktywnego współdziałania w grupie i sprawia dzieciom mnóstwo radości.
Uczniowie rozwijali swoje pasje kulinarne na zajęciach rozwijających kreatywność, zajęciach z funkcjonowania osobistego i społecznego, zajęciach świetlicowych, na rewalidacji i zajęciach dodatkowych.
Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowywali: krokiety z mięsem, sałatkę jarzynową, ciasto z masą, ciasto czekoladowe z serem, rogaliki z marmoladą.


ZAJĘCIA KREATYWNE

#LaboratoriaPrzyszłości  Na lekcji techniki uczniowie klasy VI wykorzystując narzędzia pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości zajęli się naprawą uszkodzonych ozdób świątecznych. Prace przebiegały sprawnie- wszystkie ozdoby są znów w pełni kompletne. Grupa IV stworzyła kolejną dekorację do świetlicy z plastrów drewna, a na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie wykorzystali pistolety i klej na gorąco do tworzenia równoramiennych gwiazd.