A A A

      

Szkoła podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym  przystąpiła  do programu #LaboratoriaPrzyszłości, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów, wspierać ich w rozwoju umiejętności związanych z nowymi technologiami, cyfryzacją czy robotyką.
       W ramach programu szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30 tys. zł na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Zakupiono m.in. drukarkę 3D, filamenty, aparat fotograficzny z akcesoriami, nagłośnienie,  mikrofon, klocki do samodzielnej konstrukcji, narzędzia i sprzęt do prac technicznych: nakładki na blaty stołów, wiertarko- wkrętarki z akcesoriami, szlifierkę, suwmiarki, piłę ramową kątową do drewna, lutownicę i drobny sprzęt pomocny na zajęciach ( imadło, zestawy wkrętaków, zestaw pilników, zestaw tarników do drewna, nożyce do blachy, bity, brzeszczoty, drut lutowniczy, okulary ochronne itp.). Do zajęć kulinarnych zakupiono: lodówkę, opiekacz, mikser, żelazko, zestaw garnków i noży, sztućce i drobny sprzęt gastronomiczny.
Sprzęt jest wykorzystywany na lekcjach techniki oraz w ramach innych obowiązkowych i pozalekcyjnych  zajęciach edukacyjnych. Uatrakcyjnia zajęcia świetlicowe w internacie, wyzwala wyobraźnię i logiczne myślenie. Uczniowie poznają sprzęt z jaki na co dzień nie mieli do czynienia. Uczą się jego obsługi i wykorzystania w życiu codziennym.

Grudzień

Miesiąc grudzień jest czasem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Również w naszym Ośrodku były to dni wypełnione nauką, ale również poznawaniem tradycji świąt, potraw, obyczajów. Uczniowie korzystając ze sprzętów pozyskanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości przygotowywali dekoracje świąteczne, ozdoby na choinkę, potrawy, wypieki świąteczne. Chętnie uczestniczyli w zajęciach, byli bardzo aktywni, radośni. Tworzyli magię świąt.

ZAJĘCIA KREATYWNE

#LaboratoriaPrzyszłości  Przygotowanie ozdób choinkowych i dekoracji świątecznych


ZAJĘCIA KULINARNE

#LaboratoriaPrzyszłości W ramach zajęć świetlicowych oraz z funkcjonowania osobistego i społecznego uczniowie wykorzystując sprzęt pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości przygotowywali gofry, bułeczki, parzyli zimową herbatkę oraz poznawali receptury, składniki i urządzenia.


DRUKARKA 3D

#LaboratoriaPrzyszłości  Klasa 1-3 poznała zastosowanie i zasady obsługi drukarki 3D, zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia bardzo zainspirowały w szczególności chłopców, którzy wykazali się dużą znajomością tematu.


ZAJĘCIA Z TECHNIKI

#LaboratoriaPrzyszłości   Uczniowie poznawali rodzaje i budowę wierteł. Do pracy wykorzystali narzędzia pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości: imadła, wiertarki, a także sprzęt ochronny jak np. nakładki na stoły czy okulary.
Chłopcy uczyli się jak prawidłowo mocować wiertła w wiertarkowkrętarkach oraz wiercić z zachowaniem standardów bezpieczeństwa w różnych materiałach.
Wobec takich argumentów nie dało rady ani drewno, ani beton ani nawet metal.


WYKORZYSTANIE ŻELAZKA

#LaboratoriaPrzyszłości   Wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości dzieci uczyły się pod okiem starszej koleżanki Moniki, z Branżowej Szkoły obsługi żelazka. Poznały sposoby zdobienia odzieży – Martynka samodzielnie przykleiła do fartuszka prasowankę, a pozostali wykonali zawieszki – zwierzątka z koralików, które będą zdobiły choinkę.

Chłopcy z grupy III przygotowują swoje koszule na Wigilię klasową aby wyglądać elegancko. Pokazują, że nie tylko dziewczyny potrafią obsługiwać żelazko. Korzystając ze sprzętu pozyskanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości uczą się ważnej umiejętności - prasowania ale również doboru temperatury do tkaniny, aby swoich koszul nie spalić . Widać, że opanowali obsługę żelazka i przestrzegają zasady BHP. Nikt nie ucierpiał