A A A

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA.

 

Książka towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Mówi się, że otwiera nam okno na świat. Książki poszerzają słownictwo, rozwijają zainteresowania, pobudzają wyobraźnię, powodują przeżywanie czytanych treść, czego nie może zapewnić w takim stopniu telewizja, komputer czy inne współczesne medium.

Wiek XXI stwarza nieograniczone możliwości obcowania z literaturą.  Zapraszamy Was w niezwykłą podróż do miejsc, w których książki
się wypożycza, ogląda, kupuje i przytula.

 

Prezentujemy Sopotekę, filię Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Wybickiego w Sopocie.
Sopoteka to galeria kultury multimedialnej, dostosowana do potrzeb mieszkańców i odwiedzających
w każdym wieku i o różnorodnych potrzebach. To miejsce, w którym przenikają się kultura i rozrywka, klasyczne czytelnictwo z nowoczesnymi formami nauki i samorozwoju. W zbiorach Sopoteki znaleźć można: literaturę beletrystyczną (także w jęz. angielskim), literaturę popularnonaukową ze wszystkich dziedzin wiedzy, literaturę młodzieżową, audiotekę – książki do słuchania dla dorosłych, bogatą ofertę czasopism (m.in. czasopisma komputerowe, muzyczne), płyty winylowe oraz CD (możliwość odsłuchania na miejscu), konsole: Playstation 4, Playstation 3, XBOX 360 (mnóstwo gier do wyboru,  gry planszowe (możliwość grania na miejscu!), kącik dla dzieci, tablety iPad,  strefa koszy plażowych(miejsca do pracy indywidualnej, 12 stanowisk komputerowych).

Sopoteka to nowe miejsce do spotkań, odpoczynku i obcowania z kulturą w przystępny sposób.

    

 

DWORZEC W RUMI "STACJA KULTURA"

 

W wyniku przebudowy modernistycznego budynku rumskiego dworca zorganizowano w obiekcie nowoczesną bibliotekę o wystroju nawiązującym
do symboliki kolejowej: wnętrze jest wymalowane w czerwono-czarne barwy przypominające sposób malowania starych lokomotyw, a w centralnym miejscu umieszczono zegar przypominający zegar stacyjny. W Stacji Kultura
są wypożyczalnie książek dla dzieci i dorosłych, czytelnia, komputery z dostępem do internetu, audiobooki, a także galeria oraz sala konferencyjna i pracownie plastyczne.

W polskiej księgarni, jak w domu


Na pierwszym piętrze Pasażu Grunwaldzkiego we Wrocławiu powstała pierwsza w mieście, a zarazem druga w Polsce Księgarnia „Autorska”. Idea „Autorskich” księgarni została zainicjowana przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każda z nich wyróżnia się nietypową aranżacją przypominającą mieszkanie.    

  

Będąc w księgarni, można poczytać książkę na wygodnej sofie w salonie, przy kuchennym stole, czy w sypialni z łóżkiem wypełnionym książkami. W projekcie przewidziano też miejsce, w którym można samodzielnie zaparzyć sobie kawę,
a nawet podgrzać jedzenie.

  

To dom, w którym można zatrzymać się na chwilę i popijając kawę,  poczytać ciekawą książkę. Miejsce wyróżnia się na tle "zwykłych" księgarni niezwykłą atmosferą wykreowaną poprzez wyjątkowy i nieszablonowy wystrój.

   

 P R Z Y T U L Ę       K S I Ą Ż K Ę

Drewno, cegła i widok na jezioro. Restauracja "Między wierszami" w Ełku to przykład eklektycznej aranżacji, której celem jest jedno: "chcę być przytulna".



W restauracji na Mazurach trudno też uciec od cegły. Wszystko wokół przypomina bowiem o pruskiej historii tego miasta, której jednym z symboli jest czerwona cegła
i dachówka.



Wisienką na torcie jest specjalny kącik dla dzieci, w którym można znaleźć
półeczki z kolorowymi książeczkami.

Księgarnie na miarę XXI wieku

Księgarnia zaprojektowanej przez studio XL-Muse z Chin

Tunel wykonany z półek na książki unosi się nad czarną podłogą, której zadaniem jest ewokowanie wody. Czytelnia jest jakby opleciona organicznymi strukturami ciągnącymi się od podłogi aż do sufitu. U szczytu tunelu znajduje się zygzakowaty pas kryjący w sobie źródła światła. W momencie włączenia świateł odbija się on w podłodze i tworzy obraz lekko nieregularnej rzeki. Zobaczcie sami. Czyż nie zapiera dech w piersiach!


Równie pomysłowa jest czytelnia.

Z kolei pokój dziecięcy to półki o kształcie różnych figur geometrycznych pomalowane w żywe kolory.
Sufit pokoju ma formę rozgwieżdżonego nieba.

W regionie Zheijang w Chinach powstała kolejna niezwykła księgarnia projektu XL-Muse ,
dla miłośników książek i pięknych wnętrz.

Księgarnię Zhongshuge usytuowana jest w galerii handlowej. Oddziela ją zwykła szklana witryna, pokryta tekstem w różnych językach. Po jej przekroczeniu zwykły śmiertelnik znajduje się w czytelniczym raju - niezwykłej przestrzeni, pełnej książek i zadziwiających architektonicznych rozwiązań. Wnętrze swoimi rozmiarami zapiera dech w piersiach.
100 metrów kwadratowych powierzchni optycznie powiększają liczne lustra, umieszczone nawet na suficie. Obejrzyjcie sami.

 

Tuż przy wejściu znajduje się biała przestrzeń z okrągłymi kolumnami, w które wmontowane są półki na książki. Nieregularne rozmieszczenie kolumn ma przypominać drzewa rosnące w lesie, a lustro z sufitu sprawia, że wydają się dwa razy wyższe niż są w rzeczywistości.

W głębi księgarni Zhongshuge znajduje się owalne pomieszczenie zwane "teatrem czytania", w którym można usiąść na wygodnych siedziskach i w spokoju poprzeglądać ofertę księgarni. Lustro umieszczone na suficie sprawia, że wydaje się jeszcze większe, a oferta sklepu jeszcze bogatsza.



To niezwykłe pomieszczenie to pokój przeznaczony specjalnie dla najmłodszych klientów księgarni Zhongshuge.



Biblioteka Grafit

Biblioteka Grafit jest jedną z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Na jej potrzeby zaadaptowano przestrzeń byłej hali kupieckiej w Centrum Biznesu Grafit.

Biblioteka została zorganizowana poprzez czytelne strefowanie przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu jej otwartego charakteru. W projekcie duży nacisk położono na wykorzystanie przestrzeni czytelniczej. Dzięki temu zmienia się sposób korzystania z biblioteki, która staje się bardzo atrakcyjną przestrzenią do spędzania czasu i organizacji spotkań, a nie jedynie magazynem książek.

Kahawa - Kawa i Książka - Polska Architektura XXL 2017 Wielkopolska

Kawiarnia, czytelnia, księgarnia i palarnia kawy w jednym powstała w lokalu zaadoptowanym po barze mlecznym. Pomysł stworzenia miejsca odpowiadającego na różne potrzeby wielbicieli książek i kawoszy był wynikiem połączenia zawodowych pasji (księgarskich) i egzotycznego (afrykańskiego) dzieciństwa właścicieli. Lokal podzielono na trzy strefy czytelnie ilustrujące ten wielofunkcyjny zamysł.

Pierwsza – od frontu, z wysokim betonowym sufitem – to przestrzeń z barem, częścią kawiarnianą oraz audytorium z księgarnią. Wysokie hokery z jasnego drewna przy długim parapecie pod oknem, wygodne fotele – odrestaurowane modele 366 projektu Józefa Chierowskiego - przy niskich stolikach, wreszcie miękkie poduszki na schodach drewnianego audytorium – definiują kolejno różne możliwe sposoby użytkowania tej przestrzeni, – w której można zagrzać miejsce na chwilę, na dłużej albo też na całkiem długo.

Drugą strefę – w głębi lokalu – tworzy przestrzeń wspólnego stołu z tapicerowanymi krzesłami, która nie tylko zaprasza do gromadnego biesiadowania, ale także do robienia rzeczy razem podczas warsztatów. Przejście do tej części czuć także pod stopami – oryginalne lastryko (gdzieniegdzie tylko łatane nowymi elementami) definiujące strefę frontalną, ustępuje tutaj miejsca oryginalnej podłodze z drewna tekowego (podobnie – tylko tam, gdzie było to niezbędne, uzupełnionej nowymi jesionowymi deskami).

Trzecia strefa znajduje się za przeszkloną ścianką, przez którą można zza stołu zajrzeć do samego serca KaHawy. To tutaj wypalana jest i pakowana kawa. Tłem dla lśniącego czarnego pieca są białe, częściowo skute do gołej cegły ściany.

Ta tendencja do odkrywania oryginalnych warstw i faktur, zachowania tego, co najpiękniejsze w ciekawej geometrii ścian i podłóg stanowiła generalną logikę projektu. Oszczędne, nienarzucające się kolory, naturalne materiały i dużo światła – wszystko to stanowi ramę, w której naprawdę żywe barwy pojawiają się wraz z roślinami w doniczkach, książkami i ich kawolubnymi czytelnikami.

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

\