A A A

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II.

18 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II.

Z tej okazji pragniemy przybliżyć czy też przypomnieć

dzieciom oraz młodzieży tego Świętego.

„Wyszedł z Wadowic, przeszedł przez Kraków,

doszedł na wzgórze Wawelu i z tego tytułu

był nazwany Ojcem Świętym.

Dzisiaj doszedł znacznie wyżej.

Od dziś jego adres to nie

Franciszkańska 3 ani Watykan.

Jego adres brzmi: Niebo.

                                                                                      

Kardynał S. Nagy



KONKURS PLASTYCZNY

              „Jan Paweł  II – człowiek wielu pasji”

  1. Konkurs adresowany jest do dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz młodzieży z Branżowej Szkoły I Stopnia.
  2. Prace konkursowe będą oceniane w  czterech kategoriach:

- kategoria I:   dzieci przedszkolne
- kategoria II:  klasy I - III szkoły podstawowej
- kategoria III:  klasy IV – VIII szkoły podstawowej

- kategoria IV: klasy Branżowej Szkoły

  1. Uczestnicy konkursu wykonują pracę plastyczną zgodnie z tematem: „Jan Paweł II – człowiek wielu pasji”.
  2. Cele konkursu:
  •  przypomnienie postaci niezwykłego człowieka, charyzmatycznego przywódcy, wielkiego Małopolanina, syna polskiej ziemi, budowniczego cywilizacji miłości i pokoju,
  •  rozwijanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności dzieci, młodzieży inspirowanych życiem i działalnością Papieża Św. Jana Pawła II,
  •  promowanie młodych talentów.
  1. Techniki i format wykonania prac:
    - malarstwo
      -  rysunek
      - wydzieranka, wyklejanka, kolaż
      - format pracy: A3
  2. Wykonane prace plastyczne należy przesyłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub WhatsAppa p. Izy K. do 29.05.2020 r.. Plakaty zostaną wyeksponowane na facebook’u Ośrodka. Głosować będziemy przez kliknięcie „Lubię to” pod zdjęciem pracy. Na zwycięzców czekają nagrody - niespodzianki.

 

                                                                                                                                                                                                 Zapraszamy. Biblioteka szkolna.

Życiorys Jana Pawła II

Przyszły papież urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku, a pierwsze lata życia spędził w skromnej kamienicy przy ulicy Kościelnej 7. Podczas chrztu nadano mu imiona Karol Józef. 

Szkołę podstawową Karol Wojtyła ukończył w 1929 roku, a w 1938 r. średnią i przeniósł się do Krakowa. Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Po wybuchu wojny przerwał studia, a w latach 1940 - 1941 pracował fizycznie -
w kamieniołomie i zakładach chemicznych. Jesienią 1942 roku Wojtyła wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego. 1 listopada 1946 otrzymuje święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Sapiehy, w następnych latach wyjeżdża do Rzymu na studia teologiczne, a w 1948 r. rozpoczyna pracę kapłańską w parafii Niegowić koło Bochni. Studiuje równolegle na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskuje doktorat z teologii moralnej.

Od 1951 r. wykłada etykę społeczną w seminarium duchownym oraz pracuje na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 4 lipca 1958Karol Wojtyła zostaje mianowany biskupem tytularnym, a 28 września 1958 konsekrowany na biskupa.

Kolejny etap w życiu przyszłego papieża to 30 grudnia 1963 nominacja na arcybiskupa metropolitę krakowskiego. 29 maja 1967 zostaje mianowany kardynałem.
16 października 1978 zostaje wybrany papieżem i przyjmuje imię Jan Paweł II.

Złote myśli Jana Pawła II o dzieciach.

Dziecko jest źródłem nadziei. Mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości".

                                                                                                                      Castel Gandolfo, 1979r.

„Pragnę... wypowiedzieć tę radość, jaką dla każdego z nas stanowią dzieci, wiosna życia, zadatek przyszłości każdej dzisiejszej ojczyzny”.

                                                                                                                       Nowy Jork, 2 X 1979r.

„W codziennym trudzie, w wysiłku umysłu, woli serca - obraz dziecka pozostaje dla człowieka natchnieniem i źródłem nadziei".

                                                                                                              Nigeria, 1982r.

 

„Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu. Nigdy nie odrzucajmy tego daru Boga".

                                                                                                          Koszalin, 1997r.


Anegdoty z życia Jana Pawła II  - wciąż bawią Polaków.

Jan Paweł II uchodził za niezwykle wesołego człowieka. Uwielbiał żartować i robić dowcipy. Dobry humor towarzyszył mu nieustannie, będąc swego rodzaju narzędziem, które pozwalało mu przełamywać pierwsze lody i zjednywać sobie ludzi.

Karol Wojtyła uwielbiał rozmawiać z ludźmi, którzy tłumnie przybywali
na audiencje i spotkania odbywające się podczas pielgrzymek. Polacy czekali
z niecierpliwością na żarty serwowane przez papieża. Każdy z nas zna doskonale jego wypowiedź o kremówkach, która rozbawiła wiernych zebranych w 1999 roku w Wadowicach. A było ich znacznie więcej!
Anegdoty pochodzą z książki "Kwiatki Jana Pawła II" Jana Turnaua i Janusza Poniewierskiego, Wydawnictwo Znak, Kraków 2003.


Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Ojciec Święty Jan Paweł II był niewątpliwie najwięcej pielgrzymującym Papieżem w historii. W czasie swego pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki międzynarodowe, odwiedzając 129 krajów na wszystkich kontynentach. Ponadto odbył ponad 140 podróży apostolskich na terenie Włoch. Głosząc naukę Chrystusa na całym świecie przemierzył łącznie ponad 1,5 mln km.

Przemawiał do milionów ludzi, odwiedzał miejsca, w których nie był wcześniej żaden Papież. Słynął ze znajomości wielu języków, dzięki której nawiązywał jeszcze lepszy kontakt z ludźmi różnych narodowości. Spotkania z Nim były dla wiernych wielkim wydarzeniem o charakterze niemalże mistycznym, często zmieniającym ich wewnętrznie na całe dalsze życie.

I pielgrzymka do Polski: 2-10 czerwca 1979

Pierwsza podróż apostolska Jana Pawła II do ojczyzny przebiegała pod hasłem „Gaude Mater Polonia”. To wtedy padły pamiętne słowa Ojca Świętego „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!”.

II pielgrzymka do Polski: 16-23 czerwca 1983

Podróż pod hasłem „Polsko, Ojczyzno moja”. Nawiązując do okresu stanu wojennego, Papież starał się dać Polakom wiarę i nadzieję.

III pielgrzymka do Polski: 8-14 czerwca 1987

Hasło przewodnie: „Do końca ich umiłował”. Jan Paweł II bronił godności Polaków wobec ówczesnej  władzy podkreślając, że każdy człowiek ma swoją osobistą godność, a obywatele powinni mieć wpływ na losy swojego kraju.

IV pielgrzymka do Polski: 1-9 czerwca i 13-20 sierpnia 1991

Wizyta pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Odwiedzając wolną już Polskę Ojciec Święty  starał się uświadomić rodakom, że sama wolność to nie wszystko, że wolność rzeczywista musi być oparta na prawdzie i wartościach chrześcijańskich.

V wizyta w Polsce: 22 maja 1995

„Czas próby polskich sumień trwa” – Papież przestrzegał przed mylnym, zbyt szerokim pojmowaniem tolerancji, która może być w istocie nietolerancją wobec ludzi wierzących.

VI pielgrzymka do Polski: 31 maja – 10 czerwca 1997

Pielgrzymka pod hasłem „Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”. Papież przestrzegał  przed interpretowaniem wolności jako swobody absolutnej – świata pozbawionego prawdziwych wartości, w którym człowiek staje się niewolnikiem swoich instynktów i pragnień.

VII pielgrzymka do Polski: 5-17 czerwca 1999

Podróżując pod hasłem „Bóg jest miłością” Ojciec Święty odwiedził aż 21 miejscowości i beatyfikował 108 Polaków – męczenników z okresu II wojny światowej. Podkreślał rolę Kościoła w przemianach ustrojowych w Polsce.

VIII pielgrzymka do Polski: 16-19 sierpnia 2002

Ostatnia pielgrzymka Ojca Świętego do Polski odbyła się pod hasłem „Bóg bogaty w miłosierdzie”. Podczas tej wizyty Jan Paweł II poświęcił Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Papież odwiedził również Kalwarię Zebrzydowską.

BIBIOTEKA SZKOLNA POLECA