Z wizytą u Straży Granicznej

Dnia 5 kwietnia miało miejsce niezwykłe wydarzenie.

Grupa 17 uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego pod opieką nauczycieli- wychowawców: P. Moniki Hut- Rozmis, Izabeli Kucharczyk i Anny Koczwary odwiedziła służby odpowiedzialne za obronność granic naszego państwa- Straż Graniczną.

Wycieczka rozpoczęła się od spotkania z funkcjonariuszami SG, którzy pokazali nam: nowoczesne samochody, w których: przewożone są osoby zatrzymane, oraz osoby kontrolowane.

Dowiedzieliśmy się, czym jest Straż Graniczna i jak ważną rolę pełni:

1) ochrona granicy państwowej na lądzie i morzu;

2) organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego;

3) rozpoznawanie i analizowanie zagrożeń migracyjnych;

4) wydawanie zezwoleń na przekraczanie granicy państwowej, w tym wiz;

5) rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.

Nasi wychowankowie mogli zaprezentować się w kamizelkach o różnym przeznaczeniu, sprzętem, zapoznać się z pracą psa służbowego. Padało szereg pytań dotyczących pracy funkcjonariuszy, zadań jakie muszą wykonywać. Niezapomniane chwile wiązały się z odciskaniem w pamiątkowych paszportach linii papilarnych dłoni.

Na koniec spotkania uczniowie podziękowali za cenne i ważne informacje, za prawdziwą lekcję.

Po dwóch godzinach spędzonych w Placówce Straży Granicznej udaliśmy się na baśń filmową do kina Cinema 3D, pt.: „Piękna i Bestia”. Film zachęcił naszych wychowanków do odwiedzania szkolnej biblioteki i sięganie do wartościowej literatury.

Po seansie udaliśmy się na ciepłą przekąskę połączoną z zabawkowymi niespodziankami do McDonald’s.

Do Osrodka powróciliśmy około godz. 15. Uśmiechnięci, pełni wrażeń i chętni na poznawanie i odkrywanie nieznanych planujemy kolejną ciekawą podróż.