Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Z roku na rok rośnie liczba osób, u których diagnozowane są zaburzenia ze spektrum autyzmu. Naszą misją jest nie tylko bezpośrednia terapia dzieci dotkniętych tym zaburzeniem, ale także propagowanie wiedzy na temat autyzmu w naszym lokalnym środowisku. W tym właśnie celu   przyłączyliśmy się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Niebieski kolor zagościł na dekoracjach okiennych i gazetkach ściennych  w myśl idei „Na niebiesko dla autyzmu”. Dwunastego kwietnia, wszyscy ubrani na niebiesko spotkaliśmy się w auli. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście. Pani Dyrektor Delfina Grzęda po serdecznym przywitaniu wprowadziła nas do tematyki autyzmu. Następnie wspólnie obejrzeliśmy film „Jedno pytanie, które zmieni Twoje życie” oraz prezentację multimedialną, która ukazywała naszych podopiecznych podczas nauki, terapii oraz zabawy.

W trakcie spotkania swoje talenty zaprezentowali nam przedszkolacy oraz  uczniowie klas Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem, którzy recytowali wierszyki, śpiewali piosenki oraz tańczyli. Swoją obecnością zaszczyciła nas Agnieszka Seweryn, uczestniczka programu The Voice of Poland, która zaśpiewała piosenki.

Po występie wszyscy udaliśmy się przed budynek Ośrodka, gdzie wypuściliśmy do nieba niebieskie balonik – jako symbol jedności z osobami z autyzmem. Zaproszeni goście udali na warsztaty przygotowane przez Panią Dyrektor Delfinę Grzędę, których celem było zaprezentowanie w jaki sposób osoby ze spektrum autyzmu postrzegają świat oraz na prezentację gabinetów specjalistycznych. Ostatnim elementem było  spotkanie kawowe i słodki poczęstunek, który był świetną okazję do rozmowy, wymiany wiedzy i doświadczeń. Nasi uczniowie w tym czasie pozostali na placu zabaw, gdzie wspólnie uczestniczyli w przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego zabawach sportowych. Nie zabrakło tańców przy muzyce no i pierwszego w tym sezonie grilla. Dla nich także została przygotowana słodka niespodzianka – oczywiście w kolorze niebieskim. Wspólny czas mijał w miłej atmosferze. Chętni uczniowie mogli uczestniczyć w zorganizowanych  warsztatach sensoplastyki, które cieszą się u nas dużą popularnością.

To był niezapomniany „niebieski” dzień.  Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom. Państwa obecność jest dla nas dowodem, że pomoc osobom dotkniętym  autyzmem nie jest Wam obojętna.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Kolano