Światowy Dzień Autyzmu w SOSW

Z roku na rok rośnie liczba osób, u których diagnozowane są zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Naszą misją jest nie tylko bezpośrednia terapia dzieci dotkniętych tym zaburzeniem, ale także propagowanie wiedzy na temat autyzmu w naszym lokalnym środowisku. W tym właśnie celu przyłączyliśmy się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

W nocy pierwszego, drugiego i trzeciego kwietnia nasz budynek „zaświecił się” na niebiesko, a kolor ten zagościł na dekoracjach okiennych i gazetkach ściennych w myśl idei „Na niebiesko dla autyzmu”.

Trzeciego kwietnia, wszyscy ubrani na niebiesko spotkaliśmy się w auli. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście. Pani Dyrektor Delfina Grzęda po serdecznym przywitaniu wprowadziła nas do tematyki autyzmu. Następnie wspólnie obejrzeliśmy filmy wyprodukowane na zlecenie Fundacji SYNAPSIS:

-„Autyzm wprowadza zmysły w błąd – Zachowania”

-„Autyzm wprowadza zmysły w błąd – Zmysły”

– Reportaż TVN 24 „Zrozumieć czym jest autyzm”

Omówienia filmów z punktu widzenia terapeuty Integracji Sensorycznej dokonała Pani Dyrektor Elżbieta Ciszek.

Następnie głos zabrała Pani Monika Rak- Słowińska – Dyrektor DPS Opolnica, a prywatnie Mama Maciusia, która opowiedziała nam o sobie, jako o osobie zawodowo zajmującej się osobami ze spektrum a także będącej rodzicem dziecka, u którego zdiagnozowano autyzm.

W trakcie spotkania swoje talenty zaprezentowali nam uczniowie klasy I-III dla dzieci z autyzmem, którzy przygotowali inscenizację do piosenki „Kaczka Dziwaczka”.

Po występie zaproszeni goście udali się na  spotkanie kawowe i słodki poczęstunek, który był świetną okazję do rozmowy, wymiany wiedzy i doświadczeń. Nasi uczniowie w tym czasie spotkali się w jadalni, gdzie wspólnie malowali piękne prace pt. „Świat na niebiesko”. Dla nich także została przygotowana słodka niespodzianka – oczywiście w kolorze niebieskim. Wspólny czas mijał w miłej atmosferze. Elementem na który wszyscy czekali było wypuszczenie do nieba niebieskich balonów jako symbol jedności z osobami z autyzmem. Na zakończenie zorganizowane zostały warsztaty sensoplastyki oraz projekcja filmu biograficznego „Temple Grandin”  reż. Micka Jacksona.

To był niezapomniany „niebieski” dzień. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom. Państwa obecność jest dla nas dowodem, że pomoc osobom dotkniętym  autyzmem nie jest Wam obojętna.