Marchewkowe pole

 

„Marchewkowe Pole- uzdrawiająca moc marchewki”

Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży SOSW „Szansa” w Ząbkowicach Śl.

Celem projektu było stworzenie dla młodzieży ze środowiska małomiasteczkowego ciekawej oferty zajęć pozalekcyjnych i zaangażowanie ich w samodzielne wykonanie zadań projektu. Dotyczył propagowania zasad zdrowego odżywiania, zwrócenia uwagi na duże właściwości odżywcze jakie posiada marchewka ( warzywo ogólnodostępne i niedrogie). Działania projektu zostały rozłożone od kwietnia do października 2017 r.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w zakładzie produkcyjnym „Carota” w Bardo Śl., – młodzież poznała proces pozyskiwania marchewki, jej sortowanie, pakowanie i przechowywanie.

Ciekawym i pełnym nowych smaków było spotkanie z dietetykiem, które  pozwoliło wprowadzić zainteresowanych w świat bogaty w witaminy i zdrową żywność. Realizacji projektu towarzyszył konkurs plastyczny, który został ogłoszony w szkołach podstawowych na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki, Budzów. Tematem prac było marchewkowe pole.

Prace, które napłynęły na konkurs zostały wyeksponowane w auli Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Ząbkowicach Śl.

Podsumowanie projektu nastąpiło 31 października wręczeniem nagród dla laureatów konkursu. Podczas spotkania można było spróbować potraw , które zawierały marchewkę: ciasto, babeczki, sok, tosty, ślimaczki, przekąski, frytki, dipy.

Realizując projekt, uczestnicy przekonali się, że można: zdrowo, smacznie i kolorowo zjeść warzywo, jakim jest marchewka. „Marchewka odporność ci da, bo moc witamin ma”!

W imieniu dzieci i młodzieży- podopiecznych Stowarzyszenia „SZANSA”, składamy podziękowania: Staroście Powiatu Ząbkowickiego, Zarządowi Powiatu Ząbkowickiego, Kierownikowi Wydziału Promocji, Oświaty i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Ząbkowicach Śl. ,Prezesowi Zakładu Produkcyjnego Carota w Bardo Śl., Dyrektor SOSW w Ząbkowicach Śl. oraz Dietetykowi za okazane serce i pomoc w realizacji projektu.

 

Projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe i Powiat Ząbkowicki.

Tekst i zdjęcia: Monika Hut- Rozmis