A A A

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców
i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia. Święto również czytelników.

 

Ciekawostki z świata książki - książkowe rekordy.

Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy
i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach. Życzymy miłej lektury!
 

Dążenie do bycia „naj” jest obecne w każdej dziedzinie życia, również w literaturze.

 

Największa książka na świecie

 

Największą książkę, jaką kiedykolwiek wydano na świecie jest atlas pt. „Ziemia". Wymiary atlasu to 1,8 m na 2,75 m, waży 252,6 kg i ma 300 stron. Pozycja zostanie wydana jedynie w 31 egzemplarzach po 100 tysięcy dolarów każdy. Każde dzieło robione jest na zamówienie. Praca nad jednym egzemplarzem trwa miesiąc. Żeby przewrócić stronę w atlasie, wydawca Gordon Cheers podczas specjalnego pokazu musiał zrobić to obiema rękami, żeby nie zniszczyć olbrzymich kart tego niezwykłego dzieła.

https://wydarzenia.interia.pl/galerie/ciekawostki/zdjecie,iId,1017672,iAId,72321

Najstarsza książka świata

 

 

Najstarsza książka świata powstała ponad 3,5 tysiąca lat temu, ok. 600 roku p.n.e.  Księga powstała w wyniku połączenia ze sobą sześciu płytek z 24-karatowego złota o wymiarach 5cm na 4,5cm. Strony zostały spięte złotymi pierścieniami, oprócz tekstu znajdują się tam również wizerunki wojowników, jeźdźca, syren
i liry. Płytki te zostały zapisane w  języku Etrusków.

Złota księga została znaleziona w starym, pokrytym freskami grobowcu. Ten cenny artefakt trafił na tereny współczesnej Bułgarii prawdopodobnie dzięki starożytnym kupcom podążającym szlakami handlowymi z Włoch na północ Europy.

https://bgpw.wordpress.com/2017/10/11/news-blog-bg-15/

 

Najmniejsza książka na świecie

 

Zacny tytuł najmniejszej książki na świecie należy do mikroksiążki pt. „Mańkut”., stworzonej w 2016 roku przez fizyka z Nowosybirska, Władimira Aniskina. Książka jest tak mikroskopijna ,że nie można zobaczyć jej gołym okiem. Kartki mają wymiary 70 na 90 mikronów (0,07 mm x 0,09 mm).

Władimir Aniskin swoje dzieło stworzył własnoręcznie, używając do tego specjalistycznych narzędzi. Kartki wykonane zostały z bardzo cienkiej folii poliestrowej, na której litery naniesiono metodą litografii. Co więcej, kartki książki można przewracać. Mikroksiążka została umieszczona przez jego twórcę na przepołowionym ziarnku maku.

http://booklips.pl/newsy/nowa-najmniejsza-ksiazka-na-swiecie-zmiescila-sie-na-przepolowionym-ziarnku-maku/

Najgrubsza książka świata

Najgrubszą książką świata, dostępną wyłącznie na zamówienie (w Niemczech za jedyne 9 999 euro), jest „Das dickste Buch des Universums” (w tłumaczeniu „Najgrubsza książka wszechświata”). Dzieło mierzy sobie 408 cm grubości, liczy 50 560 stron i waży 220 kg. Po raz pierwszy zaprezentowano ją publicznie na Targach Książki we Frankfurcie, w październiku 2010 roku. W książce znaleźć można prace ponad 40 000 dzieci (rysunki i teksty), nadesłane na konkurs związany z bezpieczeństwem najmłodszych na drogach.

 

https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=916911

Najpopularniejsza książka świata

 

Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Każdego roku rozprowadza się 60 milionów egzemplarzy całego Pisma Świętego lub jego fragmentów. Pierwsza drukowana Biblia powstała około roku 1455 dzięki Janowi Gutenbergowi, niemieckiemu wynalazcy ruchomej czcionki. Jak się szacuje, od tamtej pory wyszło spod pras jakieś cztery miliardy egzemplarzy Biblii.

 

https://naszemiasto.pl/biblia-bestseller-wszech-czasow/ar/c13-4436648

 

Najdroższa książka świata

Tytuł najdroższej książki świata należy do Księgi Mormona. To jedna
z najważniejszych świętych ksiąg kilku mormońskich odłamów. Przez wiernych jest stawiana na równi zaraz obok Biblii. Powstała w 1830 roku i jest tłumaczeniem starożytnych egipskich tabliczek odnalezionych przez Josepha Smitha, założyciela i przywódcy Świętych w Dniach Ostatnich. W 2017 roku Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich kupił ją za trzydzieści pięć milionów dolarów. Dotychczasowym właścicielem najważniejszego działa Mormonów była Społeczność Chrystusa.

                

https://niestatystyczny.pl/2017/09/30/ksiega-mormona-sprzedana-za-rekordowa-sume/

Najwyżej znajdujące się książki świata

Niewątpliwie najwyżej znajdującymi się nad poziomem morza książkami
są książki z biblioteki w Sznghaju. Biblioteka ta mieści się na 60-tym piętrze
w hotelu JW Marriott w Szanghaju. Znajduje się dokładnie na wysokości 231 metrów. Z lobby prowadzi do niej 1435 stopni. Na 103 półkach zajmują się książki napisane po chińsku i angielsku

Biblioteka hotelu JW Marriott ma powierzchnię 57m2.

https://bgpw.wordpress.com/2018/01/22/biblioteki-za-granica-w-hotelu-jw-marriott-shanghai/

 

Najdłuższe książkowe domino

23 kwietnia 2014 roku w Światowy Dzień Książki w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego Audioteka ustawiła 5580 książek i 1 tablet w najdłuższe domino na świecie. W takiej oprawie miała miejsce prapremiera książki Janusza Wiśniewskiego "Grand". 

https://www.youtube.com/watch?v=fEgeg1MocdM

 

Najdłuższy tytuł książki na świecie

Najdłuższy tytuł książki na świecie składa się z 5633 znaków (1086 słów)
i jest nim opatrzona książka wydana w Indiach przez Dr. Sreenathachary Vangeepurama. Pozycja opisuje dziwactwa języka angielskiego. 

 

źródło: http://booklips.pl

Biblioteka szkolna

A teraz, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć –

„Najsympatyczniejsi” , „Najciekawsi świata”, „Najaktywniejsi”

C Z Y T E L N I C Y.