A A A

W trudnym dla wszystkich roku, pomimo trudności przez kilka miesięcy raz w tygodniu, w maleńkiej wsi Baldwinowice pod Ząbkowicami Śląskimi odbywały się zajęcia z projektu “Wyjdź poza ramy!- interdyscyplinarne spotkania ze sztuką i kulturą przełomu XIX i XX wieku” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Realizatorem projektu była Fundacja Lawendowa Alternatywa.

Celem spotkań było przybliżenie uczestnikom kultury i sztuki przełomu wieków oraz odświeżenie pamięci o polskich twórcach Młodej Polski. Projekt miał za zadanie przybliżyć kulturę tego okresu mieszkańcom powiatu ząbkowickiego.

Zrealizowanych zostało ponad 30 spotkań:

W MUZEUM INACZEJ – cykl warsztatów interaktywnych dzięki współpracy z Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, podczas których podopieczni Stowarzyszenia “Szansa” z SOSW w Ząbkowicach Śląskich odkrywali tajniki i ciekawostki zbiorów muzealnych.

W tak trudnych warunkach pandemicznych pracownicy Muzeum organizowali dla dzieci także warsztaty zdalne z dawnych technik zdobniczych czy pieczenia pierników według historycznych receptur w zabytkowych formach.

KONKURS WYJDŹ POZA RAMY ! – w ramach konkursu dzieci z regionu, jak również dzieci z SOSW w Ząbkowicach Śląskich wcielali się w role i tworzyli własne inscenizacje wybranych obrazów mistrzów polskiej sztuki przełomu wieków.

ŻYWE OBRAZY – cykl artystycznych, interdyscyplinarnych spotkań warsztatowych podczas których uczestniczki zapoznały się z malarstwem polskim XIX i XX wieku, wspólnie wybrały obrazy nad którymi pracowały przez kilka miesięcy, tworząc scenografie, rekwizyty, stroje i dodatki do inscenizacji 12 obrazów malarzy Młodej Polski. Następnie wcieliły się w postaci z obrazów podczas sesji fotograficznych. Zwieńczeniem cyklu będzie wystawa zdjęć oraz wydanie pamiątkowego kalendarza na rok 2021.

CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE – CO TY WIESZ O WYSPIAŃSKIM? – cykl warsztatów artystycznych dotyczących sztuki min. użytkowej przełomu wieków inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego oraz przybliżający zapomnianą sylwetkę naszego polskiego Leonarda – wszechstronnego artysty malarza, rysownika, dramatopisarza. Odbyły się warsztaty witrażu, malowania na szkle, kolażu, zdobienia ceramiki inspirowanej secesją, powstały też karty z zielników inspirowane twórczością Wyspiańskiego.

NIE TYLKO PĘDZEL – FOTOGRAFIA XIX WIEKU – cykl warsztatów artystycznych przybliżających dawne techniki fotograficzne których niesamowity rozwój rozpoczął się na przełomie stuleci doprowadzając następnie do rozwoju i rozpowszechniania kultury i sztuki. Uczestnicy poznali jedną z najstarszych technik fotograficznych, wykorzystującą światłoczułość soli żelaza - Cyjanotypię i stworzyli własnoręcznie niezwykłe, niebieskie odbitki.

RETRO SESJA – sesja zdjęciowa podczas której mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich przemienili się w damy i dżentelmenów z epoki fin de siècle.

PASTELOVE PLENERY – plener przybliżający technikę pasteli sfinansowany ze środków Gminy Ziębice.

Odbyła się również dwudniowa wycieczka do Huty Szkła Julia, huty z XIX wiecznymi tradycjami. Uczestniczki zgłębiały tam proces tworzenia kryształów oraz samodzielnie próbowały swoich sił w grawerowaniu.

A w Baldwinowicach rękami uczestników powstał kwiecisty mural inspirowany twórczością naszego “polskiego Leonarda “ - wszechstronnego Stanisława Wyspiańskiego.

Projekt zakończył się  w grudniu wernisażem, który ze względu na pandemię odbył się jedynie częściowo w DPS- e w Ząbkowicach Śląskich gdzie zapewniliśmy catering, ciasta, kawę i herbatę. Podczas spotkania wszyscy mieszkańcy obejrzeli wystawę Retro zdjęć powstałą podczas projektu.  wszystkich prac oraz rozstrzygnięciem ogłoszonego na początku projektu konkursu “Wyjdź poza ramy!” na własną interpretację obrazu. Nagrody w konkursie ufundowane dzięki wsparciu Gminy Ziębice. Wydane zostały również pamiątkowe kalendarze na 2021 rok.