A A A

„Książką połączeni”

      

Pragniemy poinformować wszystkich czytelników, że w ubiegłym tygodniu nasza biblioteka otrzymała wyprawki czytelnicze od Instytutu Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki pomysłodawcy zapraszają pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie: T. Kubiaka, M. Musierowicz, J. Korczaka, A. Fredro,
D. Tyrakowskiej, J. Czechowicza, J. Twardowskiego, M.  Strzałkowskiej i wielu innych.

 

W skład wyprawki wchodzi również broszura ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, podpowiadająca, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania,
jak również jest zbiorem pomysłów na zabawę dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

 

 

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

 

Bibliotekarki szkolne

Nowości wydawnicze już są w naszej bibliotece!

 

Z ogromną radością poinformujemy wszystkich Czytelników,
że w dniu 16.11.2020 r. dotarły do naszej szkoły niecierpliwie oczekiwane nowości wydawnicze oraz lektury, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3.

 

Zamówiłyśmy 150 egzemplarzy, większość książek to pozycje pozostające w sferze zainteresowań uczniów, skompletowane dzięki przeprowadzonym konsultacjom, sondażom. Jest ich sporo, są wśród nich książki: bajki, opowiadania z morałem, przygodowe, obyczajowe, kulinarne, fantasy, młodzieżowe, hobbistyczne, przyrodnicze, edukacyjne oraz lektury szkolne i audiobooki.

 

Po rozpakowaniu książek z kartonów i ich przeliczeniu nastąpił proces opracowywania i wpisywania do ewidencji księgozbioru biblioteki, ale już dzisiaj zapraszamy do udziału w projekcie „Książki uczą, bawią - naszym towarzyszem na dobre i złe zostają” w ramach, którego przygotowałyśmy następujące akcje:

 

akcja czytelnicza „Portret z książką” - konkurs fotograficzny (prace konkursowe powinny obrazować pasję czytania, miłość do książek, a głównym bohaterem fotografii winna być książka, która jako przyjaciel towarzyszy czytelnikowi w każdym momencie życia);

 

akcja „Poczytajmy razem” - wspólne czytanie nowo zakupionych fragmentów książek w gronie rodzinnym;

 

akcja czytelnicza „Czytam – polecam” – przygotowanie plakatu lub hasła reklamowego książki godnej polecenia;

 

wystawa nowości zakupionych książek w ramach akcji „Biblioteka szkolna poleca” na stronie internetowej Ośrodka, facebooku;

 

prezentacja uczniom wybranych fragmentów nowości wydawniczych w ramach akcji „Książka na telefon”;

 

konkurs czytelniczy „Mój lekturnik” – przedstawienie dowolną techniką opisu przeczytanej książki;

 

konkurs na hasło reklamowe promujące nowości czytelnicze;

 

akcja „Wypożycz książkę na święta” – umożliwienie uczniom wypożyczenia nowości wydawniczych na okres ferii zimowych;

 

przygotowanie broszury dla uczniów „Dlaczego warto czytać książki” oraz referatu/prezentacji dla rodziców dotyczącej wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży.

 

  Fedak, I. Kucharczyk