A A A

 - POZNAJ SWÓJ KRAJ - część 3 -

 

Usytuowane na terenie województwa lubelskiego Polesie to dwie krainy — Polesie Zachodnie i Wołyńskie. To pierwsze zachwyca urokami Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego, natomiast drugie stanowi rozległą równinę, wśród której wznoszą się prastare garby z margli kredowych i piaskowców trzeciorzędowych.

Spokój i cuda przyrody


Osoby, które szukają wytchnienia po całym roku ciężkiej pracy lub nauki, na pewno znajdą tu coś dla siebie. Majestatyczne lasy Sobiborskie, Włodawskie, Sosnowickie i Parczewskie sprzyjają wyciszającym spacerom i gwarantują tak bardzo nam potrzebne zjednoczenie z naturą. A przyroda jest tu naprawdę zachwycająca. Potężne drzewostany, flora i fauna rzadko spotykana w innych regionach kraju, kojący zapach żywicy oraz specyficzny mikroklimat – wszystkie te elementy zbawiennie wpływają nie tylko na nastrój, ale także na zdrowie.

Z punktów obowiązkowych pobytu w tej części kraju wskazać możemy Poleski Park Narodowy „Perła Polesia" oraz Parki Krajobrazowe – Poleski, Sobiborski i Pojezierze Łączyńskie z 20 jeziorami. Woda jest w nich bardzo czysta, a plaże piaszczyste. Nie jest to rejon wyeksploatowany przez turystykę, dlatego nadal można tutaj poczuć się jak w dziewiczej krainie. 

Atrakcje Poleskiego Parku Narodowego

Chcąc doświadczyć magii i niezwykłości tutejszych torfowisk, warto wybrać się na dłuższy spacer ścieżką dydaktyczną „Czahary”. Liczne drewniane kładki dają możliwość dotarcia do miejsc trudno dostępnych dla ludzkich stóp. Trasa oferuje liczne udogodnienia, takie jak wieże i platformy widokowe. Znajdujące się na szlaku bagno Bubnów to z kolei wspaniałe miejsce do podziwiania żurawi. Drewniane kładki przystosowane są dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych.

 

 

 

Ścieżka „Spławy" prowadzi wprost nad Jezioro Łukie, które jest największym zbiornikiem wodnym parku. Dzięki pływającemu pomostowi widokowemu obserwować można wspaniałe i nieraz bardzo rzadkie okazy ptactwa – w tym drapieżnego bielika. Po drodze natknąć się można na takich przedstawicieli fauny jak m.in. łosie, bobry, żółwie błotne, łabędzie nieme itd.

 

 

 

Poleski Park Narodowy to także wielka historia. Ścieżka „Obóz powstańczy", która ma swój początek w miejscowość  Lipniak, zgodnie ze swoją nazwą prowadzi przez największy obóz Powstańców Styczniowych. Tablice edukacyjne informują zarówno o przebiegu powstania, jak i działaniu samego obozu. Ścieżka przechodzi tuż obok żeremia bobrowego. Jego czworonożni mieszkańcy są na tyle przyzwyczajeni do obecności turystów, że pozwalają się podglądać. Radzimy, tylko by uszanować nietykalność bobrów i nie zbliżać się do nich. Dzikie zwierzęta mogą zareagować impulsywnie na taki brak taktu.

 

 

 

Poleski Park Narodowy to również azyl dla żółwia błotnego – gada wpisanego do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek zagrożony całkowitym wyginięciem. Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego daje możliwość obserwacji tego niezwykłego stworzenia.

 

 

Włodawa

 

Jeśli chodzi o miasta i miasteczka, na pewno w pierwszej kolejności należy skierować się do Włodawy. Jest to urocze wielokulturowe miejsce na mapie wschodniej Polski.

We Włodawie przed laty w harmonii sąsiadowali ze sobą Polacy, Ormianie, Poleszuki (grupa etniczna zamieszkująca pierwotnie poleskie bagna), Żydzi, Ukraińcy i Białorusini. Płot w płot, gospodarstwo w gospodarstwo, drzwi w drzwi. Jeszcze przed drugą wojną światową największy procent mieszkańców Włodawy stanowili Żydzi. Pozostał po nich osiemnastowieczny Zespół Wielkiej Synagogi z XVIII wieku – jeden z najlepiej zachowanych zabytków kultury żydowskiej w Polsce  (Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie-  https://www.muzeumwlodawa.pl/ ).

 

Uroki Jeziora Białego

 

Spragnionych bardziej letniskowych klimatów wysyłamy do Okuninki. Jest to wieś uwielbiana przez letników, którzy tłumnie przybywają nad Jezioro Białe. Jak to na Polesiu, plaże są czyste, a woda krystaliczna (jest to prawdopodobnie najczystszy akwen całego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego). Tutejsze kluby
i restauracje gwarantują idealną przerwę w poleskim wyciszaniu się.

 

Polesie – zielone ukojenie

 

Polesie to jeden z ostatnich regionów, w których poczuć można atmosferę dawnych czasów. Dziewicza przyroda, ruiny dworów szlacheckich, stare cmentarze, obiekty sakralne należące do różnych religii, ale także mieszkańcy, którzy nadal kultywują stare obyczaje, to elementy składające się na tutejszą atmosferę. Warto odwiedzić tę część kraju i wyciszyć się wśród cudów natury. 

Źródła: