A A A

 - POZNAJ SWÓJ KRAJ - część 1 -

 

Już wkrótce wakacje. Czy będziecie chcieli pokonywać wymagające górskie szlaki czy wylegiwać się na rozgrzanej słońcem plaży? Czy będziecie odkrywać uroki wielkich miast czy relaksować się na zielonej łące? Może nie wszyscy macie pomysł na spędzenie wolnego czasu? Pomożemy Wam! Przygotowałyśmy informatory opisujące najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Zapraszamy do lektury. 

 

 

 

 

Bory Tucholskie — pieszo, na rowerze i kajakiem.

To właśnie tutaj, na terenie ok. 300 tys. ha, znajduje się kompleks borów sosnowych pełen typowej tylko dla tego rejonu flory i fauny, imponujących jezior, torfowisk oraz rzek. Utworzony w 1996 r. park narodowy to najmłodszy tego typu obszar w Polsce.

Szlaki Tucholskiego Parku Narodowego ( http://zpppn.pl/bory-tucholskie-park-narodowy-pl/park ) motywują do długich spacerów lub wypraw rowerowych. Ponad 76 km dróg i ścieżek wśród cisów, grabów i dębów, nad brzegami jezior i rzek sprawia, że nawet najbardziej wybredny wędrowiec nie będzie narzekał na nudę. Co istotne to właśnie tutaj zachowały się resztki pierwotnej puszczy! 

 

         

 

 

Zachęconym do aktywnego spędzania wolnego czasu proponujemy Kaszubską Marszrutę, czyli sieć szlaków na terenie powiatu chojnickiego. To 164,88 km świetnie oznakowanych szlaków rowerowych, 12 specjalnie przygotowanych miejsc na postój, 5 malowniczych kładek nad potokami, jarami i potokami, a nawet most zwodzony w miejscowości Małe Swornegacie. Po drodze rozstawiono 42 tablice informujące o lokalizacji oraz okolicznych atrakcjach. Wędrowcy do wyboru mają: szlak czerwony biegnący przez miejscowości Charzykowy, Swornegacie, Brusy i Czersk; szlak zielony łączący Chojnice, Mylof (z XIX wieczną zaporą schodkową), Brusy i Męcikał; szlak żółty między Charzykowami, Męcikałem, Rytlem i Czerskiem oraz szlak czarny między Konarzynami, Zieloną Chociną, Chocińskim Młynem i Konarzynami.

Miłośnicy wodnych atrakcji z radością skorzystają z uroków spływów tratwami w Wierzchowie lub spływów kajakowych organizowanych na Wdzie (zwanej inaczej Czarną Wodą) i Brdzie.

 

 

Jezioro Charzykowskie

 

 

Znajdujące się w Zaborskim Parku Krajobrazowym Jezioro Charzykowskie zajmuje powierzchnię ponad 1300 ha. Z racji swojej wielkości stanowi ono nie lada gratkę dla amatorów wodnych atrakcji. Tutaj również mieści się nowoczesny port jachtowy z 3 pływającymi i 2 stałymi pomostami. Młodzież może skorzystać z oferty obozów szkoleniowych, a miłośnicy sportów z radością pokibicują podczas odbywających się w sezonie regat. Wczasowiczom, którym nie wystarczy sama obserwacja, polecamy wybrać się w rejs statkiem pirackim. Wyprawa korsarską fregatą to idealna okazja, by posłuchać szant oraz historii na temat jeziora. Romantyków wysyłamy natomiast na zieloną Wyspę Miłości. Z kolei ci, u których miłość zdążyła już zaowocować, poczują się dobrze na Wyspie Bachorskiej.

 

Chojnice, Swornegacie i Człuchów

 

Stęsknionych za cywilizacją odsyłamy do Chojnic – starego miasta, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku. Do dziś na jego terenie podziwiać można wiele zabytków, w tym mury warowne, baszty (Wronia, Szewska i Kurza Stopa) i XIV wieczną Bramę Człuchowską. W tej ostatniej mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne otwarte w okresie wakacyjnym codziennie oprócz poniedziałku. Stare miasto zachwyca przytulnym rynkiem, pięknymi kamieniczkami, ratuszem reprezentującym styl neogotycki oraz fontanną z motywem korowodu świętojańskiego. Na pobliskim Placu Kościelnym podziwiać można XVI wieczny kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i XIV wieczny Kościół p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela.

 

 

Około 25 km na północ od Chojnic znajduje się miejscowość Swornegacie, która poza urokami kajakarstwa proponuje kilka atrakcji kulturalnych. Będąc tutaj, na pewno warto odwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego pełen dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i eksponatów sztuki ludowej.

 

                     

 
Kierując się na zachód od Chojnic trafimy do Człuchowa, w którym nadal żywe są opowieści sięgające czasów krzyżackich. Łowcy historii znajdą się w swoim żywiole, zwiedzając ruiny zamku z 46-metrową wieżą i pozostałościami murów. Godnym odwiedzin jest również kościół św. Jakuba wybudowany w latach 1644-47.

 

                        

                           
Źródła: