A A A

           

Książki na wakacje  - wybieramy najciekawsze propozycje.

 

Lato to idealny czas na nadrabianie najciekawszych książkowych pozycji. Jak wiadomo, lato oznacza  również wakacyjne wyjazdy. Czeka Was długa jazda pociągiem? Podróż samochodem w niekończących się korkach? A może przeciwnie – krótki lot samolotem? Nieważne jaki środek transportu wybierzecie, na ratunek przed towarzyszącą podróżom nudą przychodzi książka. To niezastąpiona towarzyszka, która z łatwością umili nawet najdłuższą podróż.

Oczywiście każdy powinien czytać to, co lubi najbardziej. Jeśli jednak jeszcze nie zdecydowaliście, jakie tytuły będą towarzyszyć Wam w te wakacje i po, które ksiażki warto sięgnąć, przeczytajcie moje propozycje. Zapraszam.

„MIKOŁAJEK”

 

To kultowa już postać towarzysząca dzieciom od pokoleń! Kto nie zna przygód gromadki chłopców, którzy co chwile wpadają w tarapaty. Napisane wyjątkowo dowcipnym językiem krótkie opowieści mogą zachęcić do samodzielnego czytania początkujących czytelników. Wspólne czytanie to szansa, aby rodzice przypomnieli sobie historie Mikołajka, Alcesta, Rufusa, Kleofasa, Ananiasza, Maksencjusza, Joachima, Godfryda, Euzebiusza i Ananiasza.

„Niesamowita natura. Mity i stereotypy”

 

 

Wiele jest przekonań co do upodobań i zachowań zwierząt. Czy aby na pewno wszystkie są prawdziwe. Ta książka to świetny przewodnik także dla rodziców, którzy mają okazję zweryfikować swoje poglądy wraz z młodym czytelnikiem. Czy to prawda, że słonie boją się myszy, a niedźwiedź jest postrachem lasu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w książce. Warto zaglądnąć do pozostałych książek z serii „Niesamowita natura”. „Sztuka przetrwania” opowiada o tym, jak zwierzęta przystosowały się do warunków, w jakich żyją,
a „Zdumiewające przyjaźnie”  to przykłady symbiotycznych relacji w królestwie zwierząt, kto z kim się dogaduje i dlaczego.

„Niezłe ziółko”

 

Pięknie ilustrowana, elegancko wydana książka pachnąca ziołami i ciepłem rodzinnym. Eryk nie miał zbyt wiele okazji do spędzania czasu ze swoją babcią, dlatego ogromnie cieszy się z faktu, że starsza pani zamieszka z nim w jednym domu. Choć książka porusza trudny temat przemijania i straty, wszystko odbywa się z ogromną wrażliwością i delikatnością, tak bardzo potrzebną w chwilach smutku i zadumy. Całość okraszona uroczymi ilustracjami Emilii Dziubak, które sprawiają, że obcowanie z książką to uczta również dla oka. Choć lektura skierowana jest do młodych czytelników, warto, aby przeczytali ją także dorośli.

 

 

„Zosia z ulicy Kociej”

 

Seria Agnieszki Tyszki pt. Zosia z Ulicy Kociej jest już zapewne znana niektórym małym pożeraczom książek. Niespełna dwa miesiące temu światło dzienne ujrzał kolejny tom cyklu wydawanego przez Naszą Księgarnię. W życiu rezolutnej dziewczynki szykują się poważne zmiany. Nie tylko znacznie powiększy jej się rodzina, ale wreszcie przekona się, co oznacza tak często używane przez dorosłych sformułowanie „brać sprawy w swoje ręce”.

„Mysia Wieża”

 

Akcja powieści rozgrywa się w Kruszwicy, nad jeziorem Gopło. Igor - jeden z bohaterów to syn archeologa, który pasjonuje się tą dziedziną nauki. Hanka - dziewczynka, pragnąca grać w piłkę w męskiej drużynie. Oboje spotykają się na wakacjach i rozpoczynają prawdziwie magiczną przygodę z historią i archeologią w tle. W książce znajdziecie sporo nawiązań do legend i mistrzowsko nakreślone sylwetki głównych bohaterów. Fantastycznym pomysłem było poprowadzenie narracji  dwóch perspektyw - Hanki i Igora. Są to zupełnie różne osoby i na tę samą rzecz patrzą kompletnie inaczej.

 

„Podróż na koniec świata” N. Gannon

 

Opowieść toczy się w różnych wymiarach przeskakując między teraźniejszością i przeszłością. Przygody bohaterów bywają niebezpieczne, a niekiedy też bardzo przyjemne. Archer bardzo chce zostać podróżnikiem, jak jego dziadkowie. I choć mama się temu sprzeciwia, chłopiec nie może powstrzymać swojej pasji do przygód. Wraz z przyjaciółmi rozpoczynają przygodę życia.

 

Letnie dni i wieczory dają nam najlepsze okazje do nadrobienia zaległości w czytaniu. Choć książki towarzyszą nam przez cały rok, nie zawsze mamy czas po nie sięgnąć. Dzięki wakacjom możemy się jednak pogrążyć w lekturze bez wyrzutów sumienia. Książki dziecięce i młodzieżowe są więc idealną propozycję na leniwe letnie dni. Lekka i przyjemna lektura pozwoli bowiem choć na chwilę zapomnieć o panującym na zewnątrz upale.